تفاوت پارکت و لمینت و مهمترین موارد آن

توسط پارسیان چوب تعداد بازدید: 5699

برای مشخص شدن تفاوت پارکت و لمینت لازم است ابتدا تعاریف دقیقی از هر دو متریال داده شود:

پارکت چیست؟
پارکت به کفپوش هایی گفته می شود که از چوب طبیعی بدست می آید. این نوع کفپوش قیمت بالایی دارد و به دلیل اینکه از جنس طبیعی و بدون دخالت مواد شیمیایی تهیه می شود، آلرژی کمتری ایجاد می کند. پارکت ها را با استفاده از چسب های مقاوم به کف ساختمان می چسبانند. بعد از اینکه چسب آن به طور کامل خشک شد، سطح روی پارکت ها را با استفاده از لاک و ساب، می پوشانند. این کار برای محافظت از پارکت ها و جلوگیری از نفوذ آب به داخل چوب صورت می گیرد.
پارکت ها به آب حساسیت زیادی دارند. در صورتی که آب به داخل پارکت نفوذ کند، بعد از مدتی متورم می شود و زیبایی خود را از دست می دهد. همچنین پارکت ها مقاومت زیادی در برابر خش و ضربه ندارند. به همین دلیل لازم است تا به طور مداوم ساب و لاک آن در سال یک بار ترمیم شود.

مهم ترین تفاوت های آن

لمینیت چیست؟
لمینت هم مانند پارکت برای کف ساختمان استفاده می شود. اما با این تفاوت که لمینت از جنس چوب خالص نیست و برای تهیه آن از الیاف های چوب فشرده و HDF استفاده می کنند. کفپوش های لمینت با کفپوش های پارکت تفاوت زیادی دارند. در زیر می توانید این تفاوت ها را بخوانید:

تفاوت در نحوه نصب 
اولین تفاوت در نحوه نصب آنهاست. در پارکت ها، از چسب های مخصوص استفاده می شود تا لایه ها را بهم بچسبانند. در حالی که در لمینت از چسب استفاده نمی شود. بلکه در لایه های لمینت شیارهایی وجود دارد که به صورت نر و ماده در هم قفل می شوند. زمانی که روی کف ساختمان راه می روید، به روی لمینت ها فشار وارد می شود که این امر استحکام بیشتر لمینت را در پی دارد. هر چه وزن بیشتری به لمینت ها وارد شود، شیارهای آنها بیشتر بهم قفل می شود. 
از دیگر تفاوت این دو سرعت نصب در لمینت ها بیشتر از پارکت هاست. در مدت زمان کوتاه می توان کف ساختمان را با استفاده از لمینت پوشاند. در عین حال پس از اتمام مرحله نصب، به لاک و ساب نیاز ندارد و بلافاصله می توان وسایل را بر روی آن چید.

تفاوت در نحوه نصب
 

سهولت تعویض و تعمیر از مهم های تفاوت پارکت و لمینت

در نصب پارکت از چسب استفاده می شود. به همین دلیل اگر به ترمیم و یا تعویض نیاز داشته باشد، به سختی می توان آنها را از کف ساختمان جدا کرد. در حالی که در لمینت ها به دلیل عدم استفاده از چسب، اگر به تعمیر یا تعویض نیاز داشته باشند، براحتی می توان آنها را از کف ساختمان جمع آوری کرد. حتی محل نصب آنها را هم می توان تغییر داد.

جلوگیری از انتشار صدا
برای نصب لمینت از فوم های مخصوص استفاده می شود. این فوم ابتدا کف ساختمان را می پوشاند و سپس لایه لمینت بر روی آن قرار می گیرد. این فوم به عنوان عایق صدا عمل می کند و از انتشار صدا در طبقات زیر هم جلوگیری می کند. همچنین می تواند به عنوان عایق انرژی هم عمل و از خروج گرما و سرمای داخل ساختمان جلوگیری کند.

مقاومت در برابر آب و اجسام نوک تیز
یکی دیگر از تفاوت پارکت و لمینت در مقاومت آنها شناخته شده است. پارکت ها مقاومت زیادی در برابر آب و وسایل نوک تیز ندارند و اگر ساب و لاک نباشد، پس از مدتی ظاهر و زیبایی خود را از دست می دهند. در حالی که لمینت ها مقاومت بیشتری در برابر اجسام نوک تیز و آب دارند.

نمایندگی پارکت agt


نام
ایمیل
نظر
دی ان ان evoq